olejowanie-wlosy

Čo získate používaním vlasových olejov? V skutočnosti veľa! Nielenže pomôžu urýchliť rast vlasov, ale ich aj zregenerujú a skrášlia. Zoznámte sa s najcennejšími ingredienciami ukrytými v prírodných olejoch, aby ste sa mohli tešiť z tých najlepších výsledkov. Objavte tajomstvo olejovej kúry na vlasy už dnes.

Olejovanie vlasov je tajná metóda starostlivosti o vlasy, ktorá k nám pricestovala z Ázie. Ženy, žijúce v teplejších rovníkových častiach sveta si sú úplne vedomé toho, ako majú vyživiť svoje vlasy, aké ingrediencie im chýbajú a čo potrebujú. Môžeme sa od nich veľa naučiť. Musíte sa len trochu hlbšie ponoriť do tejto témy.

OLEJOVÁ KÚRA NA VLASY sa sústredí na efektívny a úplne prírodný účinok. Vďaka dokonale vybraným olejom, ktoré sa aplikujú na vlasy a pokožku hlavy, zlepšuje kondíciu vlasov. Jedine olejovanie vlasov má také komplexné vlastnosti, pretože:

  • pôsobí na vlasové cibuľky vo folikulách,
  • posilňuje vlas od korienku,
  • pokrýva vlasy ochrannou vrstvou.

Mali by ste si olejovať vlasy?

Nesporne áno! Je to jediný a bezpečný spôsob ako zlepšiť ich vzhľad. Musíte si byť vedomé toho, že vlasy – tak ako pokožka – potrebujú jemnú a starostlivú starostlivosť. Dokonca ani tie najlepšie kondicionéry a masky na vlasy nedokážu poskytnúť takú starostlivosť ako rastlinné oleje. Tieto látky sa dokonale hodia k štruktúre vlasov, aj citlivých a oslabených vlasov. Ich účinky sú komplexné a často sa vyznačujú liečivými schopnosťami, ako sú protizápalové účinky a účinky proti lupinám. Dôležitejšie je, že vlasové oleje nie sú škodlivé! Sú to bezpečné látky, ktoré pri nesprávnej voľbe prinajhoršom neprinesú žiadne výsledky. Preto je také dôležité múdro si zvoliť oleje. Ako na to?

Typy olejov a pórovitosti vlasov

Oleje sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín podľa obsahu mastných kyselín. Keď už sme pritom, do úvahy by sa mala zobrať aj absorbcia, ktorá sa môže dosť výrazne líšiť. Na základe týchto dvoch informácii by zladenie oleja s pórovitosťou vlasov nemalo byť žiadnym problémom. Ba čo viac, olejovanie vlasov vám potom prinesie žiadané výsledky. Pozrite sa na typy olejov.

  • Vysušujúce oleje (maslá) s prevahou nasýtených mastných kyselín.
  • Polovysušujúce oleje s prevahou mononenasýtených mastných kyselín (omega-7, omega-9).
  • Nevysušujúce oleje s prevahou polynenasýtených mastných kyselín (omega-3, omega-6).

Čo vám ponúka tento rozdiel? Hlavne možnosť zladiť olej s pórovitosťou vašich vlasov. Avšak predtým, než si vyberiete olej pre váš typ vlasov, ešte chvíľku počkajte a zistite, čo je pórovitosť vlasov?

PÓROVITOSŤ vlasov je úroveň poškodenia vlasov. Je určená zistením, ako veľmi sú nadvihnuté vlasové kutikuly od vlasu. Čím viac sú nadvihnuté, tým slabšia ochrana a väčšie poškodenie. Rozlišujeme tri základné typy vlasov:

  • vlasy s nízkou pórovitosťou s kutikulami tesne priliehajúcimi k vlasu, hladké, ťažké a rovné,
  • vlasy s vysokou pórovitosťou s najvyššie nadvihnutými kutikulami, suché, drsné a kučeravé,
  • vlasy so strednou pórovitosťou, ktoré sa nachádzajú medzi týmito dvoma, zvyčajne vlnité.

Voľba ideálneho vlasového oleja musí byť založená na pórovitosti. Len ak sa budete pridŕžať tohto pravidla a budete sa pravidelne starať o vlasy, môžete očakávať, že olejová kúra na vlasy zlepší ich kondíciu.

Aký olej by ste si mali vybrať?

Najlepšie oleje pre vlasy s nízkou pórovitosťou sú v skutočnosti husté rastlinné maslá so skvelou absorbciou. Ich čiastočky sú malé, takže ľahšie prenikajú do uzavretých vlasových kutikúl. V prípade drasticky poškodených a slabých vlasov sú vhodnejšie oleje pre vlasy s vysokou pórovitosťou. Vyskúšajte nevysúšajúce oleje s veľkými čiastočkami. Dokážu lepšie preniknúť cez vlasové kutikuly a obnoviť poškodenú štruktúru. Pre vlasy, ktoré sa nachádzajú niekde medzi týmito dvoma typmi, sú ideálnou voľbou oleje pre vlasy so strednou pórovitosťou, bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny. Tieto oleje sú polovysúšajúce, čo znamená, že sa absorbujú lepšie ako vlasové maslá, ale zároveň nemajú veľké čiastočky ako oleje pre vlasy s vysokou pórovitosťou.

  • oleje pre vlasy s nízkou pórovitosťou: babassu maslo, bambucké maslo, kokosový olej, palmový olej, kakaové maslo, cupuacu maslo, mafura maslo, monoi olej, tucuma maslo, kukui olej, mangové maslo
  • oleje pre vlasy so strednou pórovitosťou: kaméliový olej, moringový olej, marhuľový olej, olivový olej, avokádový olej, rakytníkový olej, broskyňový olej, mandľový olej, olej z ryžových otrúb, sezamový olej
  • oleje pre vlasy s vysokou pórovitosťou: svetlicový olej, hroznový olej, púpalkový olej, olej z čiernej rasce, sójový olej, kukuričný olej, argánový olej, jojobový olej, tekvicový olej

Čo sa môže pokaziť?

V podstate nič. Ak si správne vyberiete olej k svojmu typu vlasov, úspech máte zaručený. Kľúčom je určiť pórovitosť vlasov. Ako na to? Najlepšie je lepšie sa prizrieť svojim vlasom. Suché, matné, drsné a veľmi lámavé vlasy s rozštiepenými končekmi môžu indikovať vysokú pórovitosť. Hladké, rovné, ťažké a ťažko upraviteľné vlasy bez objemu sa dajú opísať ako vlasy s nízkou pórovitosťou. Vlasy so strednou pórovitosťou sú umiestnené medzi nimi. Môžete vykonať test s pohárom vody, ktorý vám prinesie viac odpovedí.

Test. Ako určiť pórovitosť vlasov?

  • Pripravte si priesvitný pohár s čistou vodou.
  • Vytiahnite si jeden dlhý vlas.
  • Rozdeľte ho na tri časti: hornú, strednú a koniec.
  • Postupne vhadzujte vlasy do pohára s vodou a pozorujte ich.

Čím rýchlejšie vlas klesne, tým vyššiu má pórovitosť, pretože absorbuje viac vody. Vlas plávajúci na hladine vody má nízku pórovitosť. Vlas s vysokou pórovitosťou klesne dosť rýchlo. Nezabudnite, že vlas môže mať rôznu pórovitosť v rôznych častiach. Práve preto sa používajú rôzne oleje pre pokožku hlavy a rôzne pre končeky vlasov. Ba čo viac, venujte pozornosť technike olejovania vlasov.

METÓDY OLEJOVANIA VLASOV

V závislosti od želaného výsledku sa vlasy dajú olejovať niekoľkými spôsobmi. Začneme s menej náročnými, ktoré sa ľahko zavedú a zrealizujú pri každodennej starostlivosti, ako votrenie malého množstva do končekov vlasov po ich umytí. Metódy ukončíme tými, ktoré intenzívne regenerujú vlasy, ako napríklad olejovanie vlasov v miske. Dajú sa vymenovať štyri základné techniky olejovej kúry na vlasy.

1. Olejovanie suchých vlasov, ktoré sa dá vykonať pred umytím vlasov (aj cez noc ak si umývate vlasy ráno) alebo počas dňa. Ľahučký olej nanesiete na suché vlasy, aby ste predišli ich krepovateniu alebo na končeky, aby ste ich ochránili pred štiepením, spôsobeným teplom. Olejovanie suchých vlasov je pohodlné, hlavne keď používate oleje so skvelou absorbciou (napr. makadamiový, marulový olej), ktoré netreba oplachovať.

2. Olejovanie mokrých vlasov je metóda, ktorá má hlbší vplyv na vlasy, pretože voda pomáha pri absorbcii oleja do vlasových cibuliek. Olej sa môže aplikovať na mokré vlasy, hneď pred ich umytím, ale zvyčajne sa to robí hneď po umytí. Doba, ktorú potrebujete k tejto kúre, závisí od očakávaných výsledkov. Ľahučké oleje sa nemusia zmývať a okamžite môžete pokračovať so sušením a úpravou vlasov.

3. Olejovanie vlasov v miske si vyžaduje prípravu. Do misky naplnenej do polky s teplou vodou pridajte pár kvapiek zvoleného oleja (môžu to byť aj rôzne druhy olejov). Ponorte svoje vlasy do misky na niekoľko desiatok minút. Táto olejová kúra na vlasy sa môže vykonávať pred alebo po umytí vlasov. Ak sa oleje vstrebali do vlasov, nepotrebujete ich oplachovať a môžete pokračovať s ich sušením a úpravou.

4. Olejovanie vlasov so sprejom je najvhodnejšie pre veľmi ľahké oleje so skvelou absorbciou. Do fľašky s vodou alebo hydrolátom, napr. kvetinovou vodou, pridajte jeden alebo pár olejov, ktoré vyhovujú vašim potrebám. O množstve rozhodujete vy. Záleží len na tom, aby bol aerosol ľahký a nezanechával mastnú vrstvu. S takýmto produktom si môžete nasprejovať vlasy po ich celej dĺžke, kedykoľvek potrebujete.